Konağımız - Akçe Konakları

Safranbolu,Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. Klasik Osmanlıkent mimarisini yansıtan tarihi evleri ile ünlü olan şehir bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Dünya Miras Listesi’nde yer almakta ve turistik ilgi çekmektedir. Bu liste,tüm dünya için önemli bir değer taşıdığı UNESCO’ya bağlı Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenmiş ve bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilmiş doğal vekültürel varlıkların listesidir. Böyle bir liste oluşturmadaki amaç, tüm insanlığın malı olan değerlerin korunmasında uluslararası iş birliğini mümkün kılmaktır.

Safranbolu coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari merkez olmuştur. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 47.257’dir.

Tarihte Paflagonya olarak adlandırılan bölgede bulunur ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkler tarafından kesin olarak alınışı 1196 yılındadır. Osmanlı zamanında17.yüzyılda İstanbul-Sinop yolu olması nedeniyle tarihteki en önemli dönemini yaşamıştır.

2002’de kurulan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.Safran çiçeği, yörenin ünlü en ilgi çekici bir ürünü ilçeye adını veren safran bitkisidir.

Kendi ağırlığından yüz bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilme özelliği bulunan safran ayrıca kimya sanayinde ve baharat olarakda kullanılmaktadır. Safran bitkisinin ürün olarak kullanılan kısmı yalnızca çiçek tohumları olduğundan maddi değeri de çok yüksektir. Bu ilgi çekici bitkinin dünya da üretildiği ender yerlerden biri Safranbolu’dur.

ODA İMKANLARI

Kablosuz İnternet Yayını, 24 Saat Sıcak Su,WC,Duş,Fön Makinesi,Çay İkramı,Mini Bar,Tv, Uydu Yayını,Odalarda Çalışma Masası,Uyandırma Servisi

KONAK İMKANLARI

Safranbolu’da konak arıyorsanız, AKÇE KONAKLARI aradığınız, beklediğiniz konforu ve rahatlığı sunuyor.

Tercihe Göre İstenilen Saatte Kahvaltı Seçeneği,Ücretsiz Otopark,Safranbolu Terminalinden,Ücretsiz Servis